Mehtaba Karşı İstanbul

488 0
İstanbul Gezisi

İstanbul Gezisi Görselleri

#İstanbul ’a her geldiğimde farklı hissediyorum, 20 milyon insanın yaşadığı bir şehrin sokakları arasında dolaştıkça insanların telaş içinde bir yere ulaşmaya çalıştıklarını ve sisteme bir şekilde kendini bağımlı ettiklerini görüyorum.

Farkında olmasakta planladığımız gelecek için bilmeden kendimizi bir sisteme bağımlı kılıyoruz ve maalesef kararlarımız çoğunlukla bizim seçimlerimiz tarafından oluşmuyor, bir yerlere ulaşmaya çalışıyoruz ve bunu farkedemiyoruz çünkü kendimize yeterince zaman ayıramıyoruz.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Yarkın Güloğlu (@yarkinguloglu)

Bana en çok gelen sorulardan biri olan “Tek başına nasıl geziyorsun?” sorusunun özeti bu aslında. Bir yere bağımlı olmadan istediğimi yapabileceğimi biliyorum ve kendimle zaman geçirmeyi seviyorum. Bunu yalnızlık olarak düşünmek tamamen yanlış olur, gittiğim her farklı şehirde bir şekilde birileriyle tanışabiliyorum. Yalnız gittiğinizde yolunuzu siz çiziyorsunuz ve kararlarınız tamamen size ait. Bence hayattada bu şekilde yaşadığımızda asıl yaşamın anlamını bulabiliriz.

—————————————

When I come to #Istanbul, I always #feel different. As I wander through the streets of a city with 20 million people, I see that people are trying to reach a place in a hurry unnecessarily and somehow become dependent on the system.

We unconsciously make ourselves dependent on a system for the future that we made plan, even if we are not aware of it, and unfortunately, our decisions are mostly not formed by our choices, we are trying to reach somewhere and we cannot realize it because we cannot spare enough time for ourselves.

One of the most frequently asked questions to me is “How do you #travel alone?” This is the crux of the question. I know that I can do whatever I want without being dependent on someone in any way, and I like to spend time with myself. It would be completely wrong to think of it as loneliness, I can meet someone in every city I go to. When you go alone, you draw your way and your decisions are entirely your own. I think when we live this way in life, we can find the real meaning of life.

Bir cevap yazın