Samsun Gezi Rehberi

781 0
Samsun Gezi Rehberi

Samsun’da Mutlaka Görmeniz Gereken Yerler

Orta Karadeniz’in en kalabalık şehri olan Samsun, Kurtuluş Savaşı’nda önemli bir yere sahip şehrimizdir. Denizi, ovaları, doğal güzellikleri ve tarihi dokusuyla görülmeye değer bir şehirdir. Samsun’u gezebilmeniz için en az 2-3 gününüzü ayırmanızı tavsiye ediyorum.

Anıtlar

Samsun Gezi Rehberi
Samsun Gezi Rehberi

Gezinize Kurtuluş Yolu ve Tütün İskelesi ile başlayabilirsiniz. Burası Atatürk ve silah arkadaşlarının Samsun’da ilk adım attıkları yerdir. İskelenin önünde bandırma vapurunu temsil eden bir yapı bulunmaktadır. İskelede Atatürk ve silah arkadaşlarının heykelleri yer almaktadır.  Bu tarihi atmosferi yaşabilmek için mutlaka uğramanız gereken bir yerdir.

Görmeniz gereken diğer bir yapıt Onur Anıtı’dır. Bu anıt adeta Samsun’un simgesi haline gelmiştir. Heykel şaha kalkmış bir at üzerinde Atatürk’ün heykelidir. Boyutu sebebiyle şehrin neredeyse her yerinden görülmektedir.

Samsun’un saymakla bitmeyecek önemli anıtlarından biri de İlk Adım Anıtı’dır. İlk Adım Anıtı, Atatürk’ün doğumunun 100. yıl anısına yaptırılmıştır. Anıt, bir kaidenin üzerinde bulunan Atatürk ve kumandanlardan oluşmaktadır. Ayrıca anıtın iki ucunda heykeller bulunmakta ve bu heykeller gençliği simgelemektedir.

Samsun Gezi Rehberi
Samsun Gezi Rehberi

Müzeler

Tarih kokan gezinize Bandırma Vapuru ve Milli Mücadele Parkı Açık Hava Müzesi ile devam edebilirsiniz. Bu müze Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından geminin orjinal çizimlerine bakılarak tasarlanmıştır. 2006 yılında müze olarak hizmete başlamıştır. Müze; kaptan köşkü, kamarası, tefriş ve yatak odası, sergi salonu ve mutfak olmak üzere 6 bölümden oluşmaktadır. İçinde 13 bal mumu heykeline yer verilmiştir. Bunun dışında 1200 şehidin anısına yapılan şehitler yazısı, Milli Mücadeleyi anlatan bronz rölyefler, top, tüfek, denizaltı mayınları gibi savaş malzemeleri yer almaktadır.

Yine başka bir müze olan Samsun Arkeoloji ve Etnografya Müzesi de görmeye değer bulacağınız yerlerden biridir. Burada Samsun’da bulunan arkeolojik etnografik eserler sergilenmektedir. Müzenin önemli bölümü Amisos mezar odasındaki eselerden oluşmaktadır. Mezar odasında altın, küpe, bilezik gibi eserler ve Roma, Bizans, Selçuklu, Osmanlı dönemine ait sikkeler bulunmaktadır.

Tabii ki Gazi Müzesi’ni unutmamak gerek. Burası, Atatürk’ün Samsun’a geldiğinde kaldığı ilk yerdir. Atatürk’ün ölümünden sonra belediye tarafından müzeye dönüştürülmüştür. Müzede, milli mücadele dönemini anlatan fotoğraflar, Atatürk’ün kişisel eşyaları, Atatürk ve silah arkadaşlarının bal mumu heykelleri sergilenmektedir.

Milli mücadelenin izlerini taşıyan, tarih kokan bu şehirde daha birçok müzeye rastlayabilirsiniz. Havza Atatürk Müzesi, Samsun Kent Müzesi, Bafra Arkeoloji ve Etnografya Müzesi ziyaret edebileceğiniz müzelerdir.

Meydanlar-Caddeler

Şimdi gelelim bu güzel şehrin caddelerine, sokaklarına… Şehrin en eski merkezlerinden olan Saathane Meydanı, adını meydanda yer alan saat kulesinden almıştır. Burası, manavın, kasabın, balıkçının yani esnafın iç içe olduğu Samsun’un en işlek mekânlarından biridir. Buraya kadar gelmişken Samsun Büyük Camii de görmeden gitmeyin derim.

Saathane Meydanı ile birlikte şehrin diğer önemli bir meydanı da Cumhuriyet Meydanı’dır. İlkadım ilçesinde bulunan meydan, bayramlarda gerçekleşen etkinliklere de ev sahipliği yapmaktadır.

Eminim Çiftlik Caddesi’ni duymuşsunuzdur. Samsun’un en bilinen caddesi burasıdır. Çiftlik caddesinde, ünlü markalara ait mağazalara, restoranlara, bankalara kısaca ihtiyaç duyabileceğiniz her şeye ulaşmanız mümkün. Burada dilediğinizce gezip, alışveriş yapıp keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Kaplıcalar- Doğal Güzellikler

Doğal güzellikleriyle kendinizden geçmeye hazırsanız sıradaki rotanız Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti olabilir. Deltada 7 adet göl bulunmaktadır. Ayrıca 321 farklı kuş türüne rastlayabilirsiniz. Yılkı atlarını da unutmamak gerek. Burada 450 adet at yer almaktadır. Bunun yanı sıra 45 leylek yuvasının yer aldığı Leylek Ormanı bulunmaktadır.

Samsun’un kaplıca olanaklarının çok geniş olduğunu duymuş muydunuz? Şehrin birçok ilçesinde, dünyada nam salmış kaynak suları mevcut. Hamamayağı Kaplıcaları, Havza Kaplıcaları mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerdir.

Sıradaki rotanız kesinlikle Bayraktepe Tabiat Parkı olmalı. Keyifli doğa yürüyüşleri yapabileceğiniz, restoran, cafe, oyun parkları ve spor alanları bulabileceğiniz tabiat parkında huzurlu zamanlar geçireceğinizi düşünüyorum.

Bu huzura devam etmek istiyorsanız yolunuzu Şahinkaya Kanyonu Tabiat Parkı’na çevirebilirsiniz. Kanyondan görünen manzaranın sizi nasıl etkileyeceğini tahmin bile edemezsiniz. Ayrıca tekne ile kanyonu gezebilirsiniz. Bu muazzam ortamda fotoğrafçılık, dağcılık, olta balıkçılığı gibi aktivitelere katılabilme imkânınız bulunmaktadır.

Şelaleler

Samsun’da sayamayacağınız kadar fazla şelale görebilirsiniz. Kabaceviz Şelaleleri, Akalan Şelaleleri, Çağlayan Şelalesi, Karacaören Şelalesi, Kurşunlu Şelalesi, Yeşilpınar Şelalesi bunlardan bazılarıdır.

Göller

Sevgi Gölü, Ladik gölü, Simenit Gölü muhteşem görüntüsü ve mükemmel manzarası ile kafa dinleyebileceğiniz, çeşitli aktivitelere katılabileceğiniz Samsun’un en nadide doğal güzelliklerindendir.

Bir cevap yazın