Evden Gezebileceğiniz Türkiye’de Bulunan Sanal Müzeler

1650 0
Türkiye Sanal Müzeleri

Sizin de gidip görmek istediğiniz ama gidemediğiniz yerler var mı? Evet diyorsanız bu yazı tam size göre. Bugün sizlerle evde, işte ya da cafede otururken bile keyifli bir gezintiye çıkabileceğiniz Türkiye’deki sanal müzelerden bahsedeceğim. Özellikle Covid-19 salgını nedeniyle birçok müzenin hizmete kapalı olduğu bu dönemde kültürel mirasımızın sanal bir ortam aracılığı ile hizmette olması gerçekten mutluluk verici.

Kurtuluş Savaşı Müzesi

Kurtuluş Savaşı Müzesi; 1920-1924 yılları arasında TBMM binası olarak kullanılıyorken, 1957 yılında burası için müzeye dönüştürülme kararı alınmıştır. 23 Nisan 1981’de Kurtuluş Savaşı Müzesi adıyla hizmet vermeye başlamıştır. Müzede Atatürk ve bazı milletvekillerine ait eşyalar, savaş malzemeleri, yağlı boya tabloları, çeşitli iletişim araçları bulunmaktadır.

https://sanalmuze.gov.tr/TR-259957/kurtulus-savasi-muzesi—ankara.html

Efes Müzesi

Efes Antik Kenti
Efes Antik Kenti

Türkiye’nin en önemli müzelerinden biri olan Efes Müzesi’nde, Antik çağdan Osmanlı dönemini de kapsayan altın, gümüş sikkeler, takılar, Efes Artemis heykeli, Eros başı, Sokrates başı ve bazı mitolojik tanrı heykelleri bulunmaktadır.

https://sanalmuze.gov.tr/TR-259959/efes-muzesi—izmir.html

Troya Müzesi

Troya Müzesi; UNESCO’nun 1998 yılında Dünya Kültür Mirası Listesi’ne aldığı, Troya Antik Kent girişinde bulunmaktadır. Müzede, heykel, lahit, yazıt, toprak seramikler, silahlar, sikkeler, takılar, süs eşyaları vb. sergilenmektedir.

https://sanalmuze.gov.tr/TR-259960/troya-muzesi—canakkale.html

Gazi Müzesi

Gazi Müzesi, Atatürk’ün Samsun’da kaldığı ilk yerdir. 1997 yılından sonra Kültür Bakanlığına devredilmiştir. Müzede Atatürk’e ait 105 adet eser sergilenmektedir.

https://sanalmuze.gov.tr/TR-259962/gazi-muzesi—samsun.html

Göbeklitepe Ören Yeri

Göbeklitepe, Şanlıurfa
Göbeklitepe, Şanlıurfa

Göbeklitepe, dünyanın en eski ve de en büyük tapınma merkezi olarak kabul edilmiştir. Burası pek çok yeni bilginin keşfedildiği fakat hala bilim insanlarının çözemediği sırlarla dolu bir yerdir. 60 ton ağırlığındaki dev sütunların toprak ve taş ile gömülü olduğu bu tapınak ile ilgili çalışmalara yıllarca devam edileceği düşünülmektedir.

https://sanalmuze.gov.tr/TR-259963/gobeklitepe-orenyeri—sanliurfa.html

Gaziantep Arkeoloji Müzesi

Müze, 1969 yılında İstasyon caddesinde hizmet vermeye başlamıştır. Burada, Anadolu uygarlıklarına ait taş eserler, takılar, Roma dönemine ait mezar taşları, Zeugma Kil Mühür baskılarının bir kısmı, sikkeler, Osmanlı dönemine ait buluntular sergilenmektedir.

https://sanalmuze.gov.tr/muzeler/GAZIANTEP_ARKEOLOJI_MUZESI/

Zeugma Mozaik Müzesi

Zeugma Mozaik Müzesi, dünyanın en büyük mozaik müzesi olarak bilinmektedir. Müzede Geç Antik Dönem kiliselerine, Hristiyan ve Süryani ikonografisine ait örnekler sergilenmektedir. Ayrıca Roma dönemine ait heykeller, çeşmeler ve sütunları görebilirsiniz. Özellikle Savaş Tanrısı Ares’in bronz heykeli görmeye değer bulabileceğiniz bir parçadır.

https://sanalmuze.gov.tr/muzeler/GAZIANTEP_ZEUGMA_MOZAIK_MUZESI/

Şanlıurfa Müzesi

Müze, 1969 yılında ziyaretçilere açılmıştır. Müze içinde 14 adet ana sergi salonu ve 33 adet canlandırma alanı yer almaktadır. Ayrıca, deneysel arkeolojik kazı çalışmalarına yönelik kazı eğitim alanları bulunmaktadır. Göbeklitepe’ye ait çeşitli heykeller ve eserleri de bu müzede görebilmeniz mümkündür.

https://sanalmuze.gov.tr/muzeler/SANLIURFA_MUZESI/

Hatay Arkeoloji Müzesi

Hatay Müzesi, 1948 yılında Hatay’ın yurdumuza katılışının 10. uncu yılında ziyaretçilere açılmıştır. Müzede 8 adet sergi salonu bulunmaktadır. Ayrıca bahçesinde de çeşitli eserler yer almaktadır. 2011 itibariyle toplam 35 bin 433 eser kayıt altına alınmıştır.

https://sanalmuze.gov.tr/muzeler/HATAY_ARKEOLOJI_MUZESI/

Göreme Açık Hava Müzesi

Göreme Açık Hava Müzesi
Göreme Açık Hava Müzesi

Müze; 1985 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmiştir. Müzede, birçok manastır kilise, şapel bulunmaktadır. Hz. İsa’nın hikâyelerini anlatan freskler adeta sizi o döneme geri götürecektir.

https://sanalmuze.gov.tr/muzeler/NEVSEHIR_GOREME_ACIKHAVA_MUZESI/

İzmir Atatürk Müzesi

İzmir Atatürk Müzesi; bodrum, zemin, 1.kat ve çatı katından oluşmaktadır. 852 metrekarelik bir alana sahiptir. Atatürk’ün eşyaları, Atatürk ile ilgili kitaplar, heykeller, yağlı boya tabloları sergilenmektedir.

https://sanalmuze.gov.tr/muzeler/IZMIR_ATATURK_MUZESI/

Nemrut Ören Yeri

Nemrut Dağının yamaçlarındaki mezar ve anıt heykeller, Helenistik dönemin en göz alıcı kalıntılarındandır. Heykeller, kireçtaşı bloklarında yapılmıştır ve 8-10 metre yüksekliğindedir.

https://sanalmuze.gov.tr/muzeler/ADIYAMAN_NEMRUT_ORENYERI/

Çanakkale Assos Ören Yeri

Assos Antik Kenti, M.Ö 6. yüzyılda kurulmuştur. Kentin kurulmasında andezit taşı kullanılmıştır. Burada bulunan lahitler Antik Dünya’da oldukça meşhurdu. Kentin tepesinde Athena Tapınağı bulunmaktadır. Ayrıca Roma dönemi antik tiyatroyu, mezarlık ve surları da görebilmeniz mümkündür.

https://sanalmuze.gov.tr/muzeler/CANAKKALE_ASSOS_ORENYERI/

İstanbul Arkeoloji Müzeleri

İstanbul Arkeoloji Müzeleri; Arkeoloji Müzesi, Çinili Köşk Müzesi ve Eski Şark Eserleri Müzesi olmak üzere 3 ana birimden oluşmaktadır. Farklı kültürlere ait bir milyona yakın eser bulunmaktadır. Bu müze, Türkiye’deki ilk müzedir.

https://sanalmuze.gov.tr/muzeler/ISTANBUL_ARKEOLOJI_MUZELERI/

Efes Ören Yeri

Dünya Kültürel Miras Listesi’ne giren Efes, Antikçağ’da Anadolu’nun başkenti olarak bilinmektedir. Artemis Tapınağı’nın burada olması da bu yerin önemini artırıyor. Efes’te Helenistik ve Roma uygarlıklarına ait mimari, dini simgeler bulunmaktadır. Ören yerinde Hz. Meryem’in kilisesi de yer almaktadır.

https://sanalmuze.gov.tr/muzeler/IZMIR_EFES_ORENYERI/

Bir cevap yazın

error: İçerik korumalıdır

Herkese Selam! Yeni içeriklerimizden hemen haberdar olun🤗

Güncel yazı ve videolarımıza ulaşmak için bize e-postanızı iletebilirsiniz.

Haber bültenine başarıyla abone oldunuz

İsteğiniz gönderilmeye çalışılırken bir hata oluştu. Lütfen tekrar deneyin.

Gezi Rehberi - Gezgin - Seyyah - Gezgin Perest will use the information you provide on this form to be in touch with you and to provide updates and marketing.