Kaplan Krallığı – Phuket

2406 0
Kaplan Krallığı
Kaplan Krallığı
Kaplan Krallığı

Önemli Bilgiler

Tayland Para Birimi : Baht’tır (TL den baht hesaplamak için : https://tr.coinmill.com/THB_TRY.html).

Resmi Dili : Tayca’dır.

Asya ülkelerinin sembolü (Özellikle Hindistan’da Anne Hindistan sembolü olarak bilinmektedir.), Dünyada hala birkaç yüz kaplanın vahşi bir yaşam sürdüğü tek yer, Bengal’deki Sundarbans’ın mangrov bataklıklarıdır. Ancak bir zamanlar Baghratatimandal (kaplan tapınağı) olarak bilinen bu son sığınma evi bile yok edilmenin eşiğindedir.  Kaplanların en eski mevcut görüntüleri, Rusya’daki Amur Nehri’nin sularından düşük gelgitte yükselen muazzam bazalt kayalar üzerinde olmuştur.

Tayland'da motor kiralama
Tayland’da motor kiralama

Kaplan Krallığına Yolculuk

Kaplanlar benim hayalim olduğu için Tayland’a gider gitmez herhangi bir kaplana dokunmayı planlamıştım. İzlediğim her belgeselde, asil davranışlarıyla hep dikkatimi çekmişlerdi. Normalde kesinlikle ve kesinlikle hayvanat bahçesi gibi ortamları seven biri olmadığım için her hangi bir canlının bir yere kapatılmasını isteyen biri değilim. Bunun doğal ortamında olması için de elimden geleni yaparım. Phuket ‘e vardığımda araştırdığımda Tiger Kingdom isimli kaplan kırallığını buldum ve oraya nasıl gideceğim hakkında plan yapmaya başladım. Açıkçası bu tarz asya şehirlerinde motor kullanmak oldukça basit. Ben de ulaşıma sürekli para vermemek adına ve motor kiralamanın ucuz olduğunu bildiğim için motor kiraladım.

Öncelikle bilmeniz gereken bazı şeyler;

-Motor kiraladığınızda kullanman dikkat edin, geri götürdüğünüzde motorun genel olarak her yerine bakıyorlar, olası çizilmeler vb. Sürtünmeler varsa parasını isteyeceklerdir.

-Trafik soldan ilerlediği için sağ alışkanlığınızı biraz zor atıyorsunuz ama yine de ülke motor kullanımına alışkın olduğu için hiç sorun olmuyor.

Trafik kurallarına uymaya çalışın: Özellikle yabancı olduğunuz için polislerin ceza yazması ilk öncelik olarak hissettim ve bir kere ters şeritte ilerlediğimde o yolda çalışan dükkanlardan herkes bana one way one way diye seslenmişlerdi. Bu beni sitrese sokmuştu.

  • Ehliyet gerekli mi diye sormuştum ancak sadece pasaportumu almışlardı. Ben yine vermedim tabi kaldığım hostel orası olduğu için bana yardımcı oldular.
  • Trafikte strese girmeyin özellikle scooter kiralayacaksanız kullanımı oldukça kolay.

Motorumla birlikte biraz gezdikten sonra haritalardan Tiger Kingdom’u seçerek yola koyuldum. Biraz motor kullandıktan sonra trafik karışıklığına rağmen motor kullanmanın güven hissiyatı çok güzeldi. Motoru yaklaşık 25 TL ye günlük olarak kiralamıştım. Açıkçası oranın en pahalı motorunu seçtim :). En uygun şekilde gezmeyi hedefleyen biri olsam da bu şekilde avantajları kaçırmamaya çalışıyorum. İran’da da bu tarz bir şey yaşamıştım Iran’dan Azarbeycan’a taksi ile 45 TL ye gitmiştim ve yolculuğumuz 8 saat sürmüştü. Neyse Kaplan Krallığına vardığımda motorumu parkettim ve içeri girdim bana bir kart verdiler motorum için sonra da danışmaya yönelerek kaplanlar hakkında bilgi aldım. Beni beklediğimden iyi karşıladılar açıkçası ve bir bilgisayardan kaplanları açarak bana göstermeye başladılar. Küçük, orta ve büyük boy kaplanlar vardı. Açıkçası hepsini görmek istesem de ben en büyük olanı seçtim. Bunun içinde yaklaşım 80-90 tl arası bir ücret ödedim (O zamanlar yaklaşık 1000 Baht’tı). Fotoğraf olayını sorduğumda da ekstra para istediler bende vermedim telefonu kullanabileceğimi sordum onlar da kaplanları besleyenlere sormamı söylediler. İçeri girdim ve girerken bir kağıt imzaladım. Bu kağıt ta türkçe şeyler de yazıyordu, galiba her dilde var :). İçeriğin de de kaplanların kafasına dokunmamam gerektiğini ısırırsa kendi sorumluluğumda olduğunu filan vardı bende sorun etmedim. İçeri girdiğimde de çantamı dolaba koyup sıramı bekledim. Çok güzel kaplanlar vardı, küçük kaplanlarda çok sevimliydi.

 

Tayland Kaplan Krallığı
Tayland Kaplan Krallığı

Biraz bekledikten sonra sıramın geldiğini farkettim ve heyecanlıydım. Giriş anlarımı ve sonrasını aşağıdaki video ve fotoğraflardan inceleyebilirsiniz. Beklediğimin dışında içeride yaklaşık 6 tane kaplan vardı ve ben yine de korkmamıştım, sadece biraz heyecanlıydım. İlk köşedeki kaplanın yanına gittim ve arkadan dokunmaya başladım. Tüyleri çok güzeldi ve dokunduğumda da hiç tepki vermiyordu. Yine biraz daha fazla dokunmaya başladım bu sefer. Bakıcısı da bana dokunmamı söylüyordu ve biraz gülüyordu. Sonra biraz telefonla fotoğraf çektirdikten sonra masadaki kaplana gittim, o kaplana da dokundum, hatta ayağını bile tutum. Açıkçası kafasına da dokunmak istedim ve sordum, bakıcısı da yapma dedi bende yapmadım tabi. O kadar güzeldi ki hayallerimden birini gerçekleştirmenin mutluluğu:) Sonra tabi biraz izlemeye başladım, bakıcıları kaplanlarla birlikte önümde biraz oynadılar 🙂 Bunu yaparken açıkçası mutluluktan korku hissi yaşamadım. İzledikçe daha da mutlu oluyordum.

Phuket Kaplan Krallığı
Phuket Kaplan Krallığı

Peki kaplanlar neden bu kadar arkadaş canlısı?

Kaplan’ların, yavruluk zamanlarında bekçisi ile aralarında güçlü bir bağ oluşmaktadır. Tiger Kingdom’daki eğitmenler tarafından yetiştirilmekte olan yavru kaplan, bu kişi ile güven ve ilişki kurmayı öğrenecektir. Fakat her kaplanın kendine özgü bir kişiliği vardır, bazıları da diğerlerinden daha dostça, bazıları daha güvenilir ve bazıları da baş edilmez bir yaramaz. Her insan gibi, her biri eşsizdir.

Phuket Kaplan Krallığı
Phuket Kaplan Krallığı

Evcil hayvan olarak yetiştirilirler ve eğitmenleri, onları büyümüş ev kedileri gibi düşünmeye yöneltmektedirler. Bununla birlikte, bu hayvanların tabiatının tamamen farkındadırlar ve asla onlara tam olarak güvenmemeleri gerekir. Ne de olsa, bağ kurduklarında vahşi olmayabilirler, ama hiçbir şekilde evcilleştirememektedirler.

Phuket Kaplan Krallığı
Phuket Kaplan Krallığı

Tembel oldukları ve gün boyu uyuyabildikleri gerçeği, turistlerin bu hayvanlarla evcilleşip fotoğraf çekebilmeleri için çok büyük bir fayda sağlamaktadır. Kaplanlar uyanıkken ve oyun oynama ruhundayken, bir ziyaretçinin bu hayvanlara ne kadar yakın olabileceğini sınırlar ve yine de pek çok turist, yanlarında uzanabilecekleri anlamına gelse bile, kaplan uykudayken bundan pek memnun olmazlar. Ama ona dilediğiniz gibi sarılabilirsiniz.

Eğer bana sormak istediğiniz bir şey olursa dilediğiniz zaman yarkin@gezginperest.com e-posta adresine e-posta gönderebilirsiniz.

Phuket Kaplan Krallığı
Phuket Kaplan Krallığı
Phuket Kaplan Krallığı
Phuket Kaplan Krallığı
Phuket Kaplan Krallığı
Phuket Kaplan Krallığı

İlk Resmedilmiş Kaplanlar

Hindu tanrıçası Durga bir kaplanın üstünde, Kota, Rajasthan, 1800'lü yıllar.
Hindu tanrıçası Durga bir kaplanın üstünde, Kota, Rajasthan, 1800’lü yıllar.

 

Asil ve görevliler kaplan Rajasthan tarafından saldırıya uğrayan bir filin üzerinde resmedilmiş, 1790-1810.
Asil ve görevliler kaplan Rajasthan tarafından saldırıya uğrayan bir filin üzerinde resmedilmiş, 1790-1810.
Durgā bir kaplan üzerinde, Rajasthan, 1800'lü Yıllarda.
Durgā bir kaplan üzerinde, Rajasthan, 1800’lü Yıllarda.
Punjab Tepelerinde Avlanma, Hindistan, 1790 Yıllarında.
Punjab Tepelerinde Avlanma, Hindistan, 1790 Yıllarında.

İlk resimler için kaynak : https://www.historytoday.com/miscellanies/tiger-tiger

Bir cevap yazın

error: İçerik korumalıdır

Herkese Selam! Yeni içeriklerimizden hemen haberdar olun🤗

Güncel yazı ve videolarımıza ulaşmak için bize e-postanızı iletebilirsiniz.

Haber bültenine başarıyla abone oldunuz

İsteğiniz gönderilmeye çalışılırken bir hata oluştu. Lütfen tekrar deneyin.

Gezi Rehberi - Gezgin - Seyyah - Gezgin Perest will use the information you provide on this form to be in touch with you and to provide updates and marketing.