Kiş Kilisesi’nin Tarihi ve Azerbaycan’da Gezilecek Yerler

838 0
Azerbaycan'da Gezilecek Yerler

Kiş Alban Kilisesi

Azerbaycan'da Gezilecek Yerler
Azerbaycan’da Gezilecek Yerler

Azerbaycan‘a yolunuz düşerse, sadece Bakü‘yü ziyaret ederek Azerbaycan’ı görmüş sayılmazsınız. Gerçek Azerbaycan’ı görmek istiyorsanız, kuşkusuz doğa harikası ve en güzel şehirlerin başında olan Şeki‘yi de ziyaret etmelisiniz. Bunun için Bakü’den trenle ulaşım sağlamak isterseniz Bakü tren garından bilet alarak tren yolculuğunu da deneyimlemiş olursunuz, bana göre de bir ülkeyi keşfetmenin en güzel yolları yerel araçlar kullanmaktır.

Azerbaycan'da Gezilecek Yerler
Azerbaycan’da Gezilecek Yerler

Kiş Köyü, Şeki şehrine oldukça yakındır. Bu köy oldukça eski, doğal ve tarihidir. Sadece yol sorduğumda bile insanlar evlerine davet ederek bana ne kadar sıcak kanlı ve misafirperver olduklarını gösterdiler. Hatta kiliseye girerken ücretleri yabancı giriş fiyatlarından değil de, Türk olduğumuzu gördükleri için Azerbaycan vatandaşı olarak aldılar.

Azerbaycan'da Gezilecek Yerler
Azerbaycan’da Gezilecek Yerler

Alban kilisesi, Ermeni tarihçi Movses Kaghankatvatsi’nin araştırmalarına göre M.S. 1. yüzyılda Edessa’lı Thaddeus’un bir öğrencisi olan St. Elishe tarafından kurulmuştur ve kurulduğundan itibaren kilise “Doğu halkının aydınlanma yeri ve manevi merkezi” oldu. 1836’da ise bu #Arnavut kilisesi, bölgedeki Gürcü veya Rus olmayan bütün aktif kiliselerle birlikte, Ermeni Apostolik Kilisesi‘ne dahil edildi ve 1860’larda yeniden kurularak, hiristisyanlar için haç yeri haline geldi.

 

Alban Kilisesi
Alban Kilisesi

2000-2003 yılları arasında ise Norveç Dış işleri Bakanlığı, günümüzde ziyaret edebildiğimiz bu kilisenin arkeolojik araştırma ve restorasyonu için Azerbaycan Mimarlık ve İnşaat Üniversitesi ile ortak bir proje finanse etti ve restorasyonu başlatıldı. Bakü Arkeoloji ve Etnografya Enstitüsü‘nden Dr.Vilayat Karimov kazı müdürü olarak görev almıştır. Projenin arkeolojik danışmanı ise J. Bjørnar Storfjell olmuştur. Azerbaycan gezisişeki gezisi veya Azerbaycanda gezilebilecek yerler hakkında bilgi almak için herhangi bir sorunuz olursa dilediğiniz zaman yarkin@gezginperest.com mail adresine mail atabilirsiniz.

Alban Kilisesi
Alban Kilisesi

#azerbaycan #seyahat #gezi #şeki #azerbaycangezirehberi #azerbaycangezi #kişköyü

Bir cevap yazın