Nasıl Daha Uygun Fiyata Gezebiliriz?

1222 0

Herkese Merhaba,

Bu yazımda sizlere nasıl uygun bir bütçe ile gezi planladığımı aktarmaya çalışacağım. Her hangi bir sorunuz olursa benimle dilediğiniz zaman yarkin@gezginperest.com e-posta adresi üzerinden iletişime geçebilirsiniz. 

1- Gideceğiniz Yeri Önceden Planlayın. 

Gideceğiniz yeri önceden planlayarak ve orayla ilgil yazılar okuyarak bir bütçe planlaması yapabilirsiniz. 

Öncesinde gideceğiniz yerin facebook grubu var mı onları araştırarak ve sonrasında da internetteki güvenilir ve reklamsız blog yazılarını okuyabilirsiniz. Ayrıca bu aşamadaki yazıları okuyarak turistik ve sadece para ile bağdaşmış yerlerden uzak durarak daha lokal bir şekilde gezebilirsiniz. 

2- Kendi Başınıza Seyahat Etmeyi Öğrenin.

Gideceğiniz şehirin veya ülkenin yerel insanlarıyla tanışarak ve yönlendirmelerini dinleyerek daha çok yer gezebilir ve de uyguna getirebilirsiniz. Ben bunun için özellikle Couchsurfing ve Showarround uygulamalarını kullanıyorum. Bu uygulamalar hakkında bir bilginiz yoksa aşağıdaki paragrafı okuyabilir, bilginiz varsa o kısmı atlayabilirsiniz :).

Couchsurfing Nedir : Couchsurfing, 2004 yılında — — Casey Fenton—— Daniel Hoffer —— Sebastian Le Tuan — — Leonardo Bassani da Silveira — — tarafından küçük bir tutku projesi olarak kurulmuştur. Tutku projeleri genellikle insanların kendilerine bir miktar fayda sağlamak amacı ile boş zamanlarda üstlenmeye karar verdiği faaliyetler veya girişimlerdir. Projeye başladıklarında İzlanda’daki bir grup öğrenciye gönderilen bir e-posta, herhangi bir yerdeki insanların evlerini yabancılarla paylaşmak isteyecekleri fikrini doğurmuştur. Böylelikle de hayata geçmiştir. 

Couchsurfing Host

21 Ağustos 2017 Kiev, Ukrayna (İlk defa yurt dışında hostta kalmıştım onun öncesinde hep kendi evimde insanlar ağırlıyordum.) 

Couchsurfing, başladığı günden itibaren şu anda 200.000’den fazla şehirde 14 milyon insanın oluşturduğu küresel bir topluluktur. 

Couchsurfing

Web Site : https://www.couchsurfing.com/ 

Couchsurfing-1

 

Showarround : Showaround, benzersiz seyahat deneyimleri arayan gezginleri, onlara şehirlerini gezdirmeye hazır yerel halkla buluşturmaktadır. Showaround ayrıca yerel halk için ekstra para kazanmanın kolay bir yoludur. Yerel halk, yalnızca kendileri için en uygun teklifleri kabul ederek saat ücretlerine, programlarına ve tur sürelerine karar vermekte özgürdür. Ben genelde tercih olarak ücretsiz rehber çıkarsa bu uygulamayı kullanıyorum ancak sizlerde bu program aracılığıyla şehiriniz için rehberlik yapabilir, bu program aracılığıyla gelir elde edebilirsiniz.

Showarround

Showarround

2 Eylül 2017  Lviv, Ukrayna (İlk Showarround uygulaması deneyimim )

Website : https://www.showaround.com/ 

3 – Ucuz Konaklamaları Keşfedin.

Eğer kalacağınız yeri ücretli olarak seçecekseniz bu konuda iyi bir araştırma yapabilirsiniz. Yukarıda bahsettiğim couchsurfing uygulaması üzerinden veya alternatif uygulamalar üzerinden konaklamayı ücretsiz bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz ancak bunlara alternatif olarak hostel, pansiyon vb. yerleri tercih edebilirsiniz. Gezmenin en önemli nedenlerinden biri orayı keşfetmektir ve konakladığınız yerin konfor alanı önemli olmamalıdır.  

4 – Ucuz Ulaşımı Tercih Edin.

Şu zamana kadar bir çok ulaşım yolu ile seyahat etme şansım oldu. Genelde şehir içi ulaşımları otostopla gerçekleştirdim ancak bu dönemde bir çok yeni sosyal paylaşım uygulamaları geliştiği için blablacar uygulamasını seyahat alanında tercih edebilirsiniz. Bunun dışında uçakla da ucuza seyahat etmenin yolları var. Kampanyaları takip edebilirsiniz ve bu konuda da bir çok instagram hesabı bulunmakta.

Blablacar websitesi : https://www.blablacar.com.tr/ 

Yardımlaşmanın en güzel yanı, insanlarla samimi bir iletişim halinde olduğunuzda seyahatinizden çok daha fazla keyif alabiliyorsunuz ve kalıcı hatıralar biriktirebiliyorsunuz. Yeni uygulamalara açık olmasanızda hayat bazı riskleri aldıkça daha keyifli hale geliyor.

Saint Augustine’nin de dediği gibi “Dünya bir kitaptır ve seyahat etmeyenler yalnızca bir sayfa okumaktadır.”

Bir cevap yazın

error: İçerik korumalıdır

Herkese Selam! Yeni içeriklerimizden hemen haberdar olun🤗

Güncel yazı ve videolarımıza ulaşmak için bize e-postanızı iletebilirsiniz.

Haber bültenine başarıyla abone oldunuz

İsteğiniz gönderilmeye çalışılırken bir hata oluştu. Lütfen tekrar deneyin.

Gezi Rehberi - Gezgin - Seyyah - Gezgin Perest will use the information you provide on this form to be in touch with you and to provide updates and marketing.