ERBİL PAZARI’NI Gezdim | Kürdistan Başkenti : Irak Erbil

1608 0

Herkese #Irak – #Erbil ’den Selamlar 🤗

Buraya geçen haftalarda gittim ve sizlere gezdiğim ve edindiğim tecrübeleri paylaşmak istedim. Ayrıca tüm detayları resim olarakta paylaşmaya çalıştım 👋🏻

Öncelikle buraya Mardin’den 400₺ lik bir otobüs ücreti ile direkt olarak #Mardin’den Erbil ’e geçtim. Can #Diyarbakır diye bir otobüs firması kullandım. Çok iyi değildi ama çok kötüde değildi. Erbil’e sabah vardım. Otobüsler Erbil otogarına gidiyor ve otogarda tam olarak merkeze geçebilecek toplu taşıma sistemi mevcut değil. 

Burada Drone yasak olduğu için ne yazıkki drone çekimleri yapamadım 🙁 

Erbil’de taksiler ucuz yani ortalama 4.000 – 5.000 (3-4$) Irak Dinarı’na çoğu yere gidebiliyorsunuz. 1 dolar ortalama 1.450 Irak dinarı yapıyor  yani ortalama uzak mesafelere bile 3-4 dolar ödeyerek geçebiliyorsunuz. Eğer minibüs çözme yolu bulursanız bu ücretler 700 dinar yani 50 cent civarında. 

Ben buraya 4 sene öncede geldim 🙂 O zaman bana sorulanların aynısı tekrar soruluyordu. 

Erbil’e neden gidilmeli?

Erbil gerçekten tarihi anlamda güzel bir yer. Kültür olarak filmlerdeki gibi farklı. Ben #Irak genelinde 1 kez cüzdanımı 1 kez de paramı düşürdüm ve 2 dakika geçmeden gören ilk kişi bana getirdi. Bu gezdiğim ülkelerde sık sık yaşadığım bir şey değil. Bu açıdan gerçekten insanları çok sıcak kanlı hissettim.

Açıkçası hava çok sıcaktı 45 dereceleri gördüm 🙂 O yüzden yazın çok iyi bir seçenek olmayabilir. 

Ayrıca burası gerçekten çok karmaşık ve biraz yoğundu. Belki bayram diye bana öyle geldi ama kalabalık karmaşık yerleri seviyorsanız bura güzel gelebilir :).

Öncelikle ilk gün Couchsurfing uygulaması üzerinden ücretsiz kalacak yer buldum. Sonraki günde Hostel bulamadığımdan motel de kaldım.

Erbil’de Nerelere Gidilebilir?

  • Erbil Pazarı

Burada para pazarından tutun bir çok çeşit ürün var. Motorsikler, Tekstil, Kuşlar, Meyve sebze vb bir çok şey var. Burası her gün açıkmış ve merkezi bir konumda olduğu için kolayca ziyaret edebilirsiniz. 

Konumu : https://goo.gl/maps/Wg75ECUfy1ah1Fj46 

  • Erbil Kalesi

19. yüzyıldan kalma uzun cephelerden oluşan kesintisiz bir duvar, Erbil şehrine hakim olan zaptedilemez bir kalenin görsel izlenimini hala taşıyor.  Kale, Erbil’in geç Osmanlı dönemine kadar uzanan bir geçmişe sahipmiş. Ayrıca Dünya mirası listesine girmiş.

Kaleye giriş Ücretsiz ancak belirli saatlerde açık. 

Konumu : https://goo.gl/maps/oR3KemGR4Nmrh9SU7 

  • Sami Abdulrahman Parkı 

200 hektar büyüklüğündeki parkta iki göl, bir gül bahçesi ve Şehitler Anıtı’nın yanı sıra bir restoran ve market varmış. Üzerinde “Özgürlük özgür değildir” yazılı bir anıt bulunmakta. Buraya gelip güzelce vakit geçirebilirsiniz. Akşamlarıda güzel bir atmosferi var.

Giriş Ücretsiz 

Konumu :  https://goo.gl/maps/BBLMfFFzeiZPJPKX8 

  • Konaklama

Merkezde Motel seçenekleri bulabiliyorsunuz ancak ücretleri 7-25 dolar arası değişiyor. Bunları internette bulmanız zor o yüzden orada sorup pazarlık edebilirsiniz. 

İnsanları gerçekten çok sıcak kanlıydı ve bu yüzden de ayrıca bunları paylaşmak istedim. Kendi sosyal medya hesaplarımdanda ilgili bilgileri olabildiğince paylaşmaya çalışıyorum. 

Buradan ayrıca Süleymaniye’ye taksi ile yaklaşık 13.5 Dolar ödedim. Taksi 3 kişi paylaşımlıydı ve yaklaşık 4 saat sürdü. Süleymaniye yazısıda ayrıca paylaşacağım.

Umarım faydalı olur 🤗 Teşekkürler. 

Bir cevap yazın

error: İçerik korumalıdır

Herkese Selam! Yeni içeriklerimizden hemen haberdar olun🤗

Güncel yazı ve videolarımıza ulaşmak için bize e-postanızı iletebilirsiniz.

Haber bültenine başarıyla abone oldunuz

İsteğiniz gönderilmeye çalışılırken bir hata oluştu. Lütfen tekrar deneyin.

Gezi Rehberi - Gezgin - Seyyah - Gezgin Perest will use the information you provide on this form to be in touch with you and to provide updates and marketing.