Kendini Keşfetmek İçin Yapman Gerekenler

845 0

Yalnız seyahat etmek birçok insan için korkutucu bir deneyim olabilir. Ancak, kendinizi keşfetmek ve dünyayı keşfetmek için harika bir fırsat olacaktır. Kendinizi nasıl hazırlayacağınızı ve yolculuğunuzu nasıl daha keyifli hale getireceğinizi öğrenmek için bu yazıma göz atabilirsiniz :).

1. Hedef Belirleyin

Kendini Keşfetmek İçin Yapman Gerekenler
Kendini Keşfetmek İçin Yapman Gerekenler

İlk adım, nereye gitmek istediğinize karar vermek olabilir. Yalnız seyahat etmek, kendinizi ve dünyayı keşfetmek için harika bir fırsat sunacaktır. Doğu bölgelerinde bir ülkeye gidiyorsanız insanları size daha samimi gelebilir çünkü insanların kültürü kendi ülkesini tanımak üzere önemlidir.

2. Bütçenizi Planlayın

Maalesef yalnız seyahat etmek, 2 kişi yola çıkmaya oranla daha pahalı olabilir. Bu nedenle, bütçenizi planlamak önemlidir. Yolculuğunuz için bir bütçe oluşturun ve masraflarınızı takip edebilirsiniz.

Ben genelde 20 – 30 dolar arası bir günlük bütçe ayırıyorum. Konaklama maliyetlerimi ortalama olarak 10 dolara çözmeye çalışıyorum. Bütçem daha da kısıtlıysa Couchsurfing ya da work-away gibi uygulamalar kullanıyorum.

3. Konaklama Seçeneklerinizi Araştırabilirsiniz

Yalnız seyahat ederken konaklama seçeneklerinizi araştırmak, seyahatiniz boyunca rahat etmeniz için önemlidir. Otel, hostel, Airbnb ve diğer konaklama seçeneklerini karşılaştırabilirsiniz.

Kendini Keşfetmek İçin Yapman Gerekenler
Kendini Keşfetmek İçin Yapman Gerekenler

Ben genelde hostelde kalmaya çalışıyorum. Bunun nedeni hosteller genelde hem merkezi bölgelerde oluyor hem de yalnız seyahat ettiğinizde hostelden bir çok insanla tanışabiliyorsunuz. Bu yüzden hostelim öncelikli tercihler arasında.

Eğer hostellerde konaklayamıyorsanız ve sınırlı bir bütçeniz varsa, önceden de belirttiğim gibi Couchsurfing (Bkz: Couchsurfing nedir?) uygulamasını kullanabilirsiniz. Bu uygulama sayesinde, gideceğiniz şehirde ücretsiz konaklama şansınız olabilir.

Bu uygulamanın en güzel yanı arada bir ticari kaygı olmadığı için tanıştığınız insanlarla tamamen gerçek duyguları paylaşmış oluyorsunuz 🙂

4. Yolculuk Planınızı Dikkatlice Hazırlayabilirsiniz.

Ben genellikle ziyaret ettiğim ülkeler için ayrıntılı bir plan yapmıyorum. Bunun sebebi, orada bulamadığım bilgileri normal halka sorarak daha güzel bir şekilde keşfedebileceğimi düşünmemdir. Bu nedenle, genellikle önemli yerleri veya şehirleri listeliyor ve daha sonra oraya doğru bir yol haritası oluşturuyorum.

5. Yerel Halkla Tanışın

Yalnız seyahat ederken yerel halkla tanışmak, oralı insanlarla muhabbet etmek yeni deneyimler kazanmanızı ve yerel kültürü daha iyi anlamanızı sağlayabilir. Yerel restoranları, turistik yerleri ya da turistik olmayan yerleri ziyaret ederek, yerel halkla etkileşimde bulunabilirsiniz.

Kendini Keşfetmek İçin Yapman Gerekenler
Kendini Keşfetmek İçin Yapman Gerekenler

Bu bana hem kalıcı insanlar kazandırıyor hem de oradaki hatıralarımı daha unutulmaz hale gelmesine vesile oluyor 🙂

Bu yazımda, bana en çok yöneltilen soruları kısa ve öz cevaplarla sizlerle paylaşmak istedim. Yola çıktığınızda ne bekleyeceğinizi bilmeseniz de, sonunda unutulmaz ve kalıcı hatıralarınızın olacağına emin olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

error: İçerik korumalıdır

Herkese Selam! Yeni içeriklerimizden hemen haberdar olun🤗

Güncel yazı ve videolarımıza ulaşmak için bize e-postanızı iletebilirsiniz.

Haber bültenine başarıyla abone oldunuz

İsteğiniz gönderilmeye çalışılırken bir hata oluştu. Lütfen tekrar deneyin.

Gezi Rehberi - Gezgin - Seyyah - Gezgin Perest will use the information you provide on this form to be in touch with you and to provide updates and marketing.