Schengen Vizesi Nasıl Alınır? | Schengen Deneyimi

901 0
schengen vizesi nasıl alınır

Herkese selam, size burada seyahatim öncesinde yaşamış olduğum Schengen vizesi deneyimimi paylaşmak istedim. Aslında öncesinde alabileceğimi düşünmüyordum ve 2 kere başvuru yaptığımda 1 gün sonrasında vizeyi alabildim. Bu deneyimi de sizlerle paylaşmak istedim.

Ben Slovakya’ya uçak biletim olduğu için Slovakya üzerinden başvuru yaptım. Sizde başvuru yapacaksanız en çok kalacağınız ülke üzerinden başvuru yapmanız oldukça önemli. Mesela Slovakya’ya gidiyorsunuz tamam ama en çok Polonya’da kalacaksınız o zaman Polonya üzerinden başvurmanız daha iyi olacaktır. Bunu bizzat bana VFS Global’de çalışan kişi söyledi. Deneyimlediğim için buraya eklemek istedim.

VFS Global’in resmi sitesi aşağıda. Bu ülkeye göre değişiyor, ben Slovakya’nın sitesini ekledim. https://visa.vfsglobal.com/tur/tr/svk
Mesela Fransa’nın ki burası ; https://visa.vfsglobal.com/tur/tr/fra/

Resmi evraklar sitedeki forma göre değiştiği için bunları kalıp olarak size söyleyemem ama benim açımdan en öneli evraklardan bazılarını aşağıda ekledim. Siz yine hazırlamadan önce muhakkak VFS Global web sitesi üzerinden kontrol edin.

En özenle hazırladığım belgeler;

– Niyet Mektubu (Niye gideceğinizi güzelce açıklayan ve seyahat planınızı anlatan yazı). Bu illa İngilizce olmak zorunda değil. Bazı ülkeler Türkçe’de kabul ediyor. Ama ben İngilizce hazırlamayı tercih ettim.
– Vize başvuru belgesi sitede belgeler bölümünde mevcut
– Gidiş – dönüş uçak biletleri
– Kalacağınız yerlerin rezervasyon bilgileri. Ben ne olur ne olmaz diye Booking.com üzerinden iptal li rezervasyon yaptım. Olası probleme karşı dilediğim zaman iptal ediyordum.
– Genelde firmada günlük hesabınızda görmek istedikleri € bütçesi yazıyor. Slovakya için bu 57€’ydu bende kalacağım süreyi hesaplayıp KALACAĞIM GÜN*57€ olarak € hesabı oluşturdum. Bu bütçe de gideceğiniz ülkeye göre değişiyor.
– Sağlık sigortası yaptırdım. Tekrar başvururum diye 1 yıllık yaptım. Bunu online Anadolu sigorta vb sitelerden alabiliyorsunuz aldığınızda da belgelerini çıktı almanız yeterli. Onları ben Türkçe sundum.
– Sonra sitede yazdıkları diğer belgeleri ekledim Örneğin; Adli sicil kaydı, İkâmetgahının vb.

Belgelerimi teslim edip süreci başlattım.

Vize ücreti 80€ ve VFS Global hizmet ücreti olarak 16€ ödedim. Ücretler döneme göre değişebilir. Adresinize kargolanmasını isterseniz ekstra 10€ gibi bir ücret çıkıyor. Elden teslim alabiliyorsunuz ödemenize gerek kalmadan. Bu ücreti Nakit ve Euro olarak ödedim.

1 gün sonrada vizem çıktı. Bu benim kişisel deneyimim ve her hangi bir Schengen Vize geçmişim yok. Umarım bu konuda başvuran herkesinde olumlu sonuçlanır. Ben açıkçası Red alsaydım da muhakkak itiraz edip tekrar şansımı denerdim. Tabi ki garanti olsun diye bir acente ile şansınızı kesinleştirebilirsiniz ama bu tarz kişisel deneyimler benim için daha önemli oluyor.

Teşekkürler!

Görüşmek dileğiyle🤗

Yolculuğuma ortak olmak isterseniz bana abone olabilirsiniz; http://youtube.com/yarkinguloglu?sub_confirmation=1

İletişim Bilgilerim 👋🏻🤗

E-Posta : info@yarkinguloglu.com

Instagram : https://instagram.com/yarkinguloglu

Youtube : https://www.youtube.com/yarkinguloglu

Twitter : https://twitter.com/yarkinguloglu

Web Site : https://gezginperest.com/

Bir cevap yazın

error: İçerik korumalıdır

Herkese Selam! Yeni içeriklerimizden hemen haberdar olun🤗

Güncel yazı ve videolarımıza ulaşmak için bize e-postanızı iletebilirsiniz.

Haber bültenine başarıyla abone oldunuz

İsteğiniz gönderilmeye çalışılırken bir hata oluştu. Lütfen tekrar deneyin.

Gezi Rehberi - Gezgin - Seyyah - Gezgin Perest will use the information you provide on this form to be in touch with you and to provide updates and marketing.