TRENDEN DIŞARIDA YOLCULUK – Sri Lanka İlk GÜN 🇱🇰

1810 0

Herkese Selam,

Uzun süredir aktif olarak video paylaşamamışken asya videolarımı paylaşmaya başladım 🙂 Sri Lanka‘ya ilk kez gidecekler için güzel bir video olduğunu düşünüyorum. Ayrıca Sri Lanka Online Tren Bileti almak isteyenler için aşağıda linki iletiyorum. Resmi Online Sri Lanka Vizesi linkini aşağıda paylaştım.

Sri Lanka ekonomik olarak biraz daha kötü durumda ama insanları her zaman yardım sever ve iyilerdi. Burada Kolombo şehrine yolculuk ettim ve Hindistan ‘a yaklaşık 20 KM uzaklıktaki Jaffna şehrine geçtim. Bence Sri Lanka’ya gelirseniz Güney kısmı daha hoşunuza gidebilir.

Yolculuğuma ortak olmak isterseniz bana abone olabilirsiniz; http://youtube.com/yarkinguloglu?sub_confirmation=1

Harita üzerinde Sri Lanka’da Gezilecek Yerler ‘i paylaştım. Haritayı takip ederek tüm gezilecek yerlere ulaşabilirsiniz.

Google Harita Linki: https://maps.app.goo.gl/NuzXnbyfRP4XZWoC6

Bu arada tren bileti almak isterseniz: https://seatreservation.railway.gov.lk/mtktwebslr/

Sri Lanka Vizesi : https://eta.gov.lk/slvisa/ (Sonuç genelde 4 dakikada tarafınıza iletiliyor).

Kolombo Gezilecek Yerler

Kolombo kalabalık bir şehir ve benim sevdiğim tarzda bir yapısı yok. Bu yüzden Kolombo’da 2 gün kalmayı planlamama rağmen sadece 1 gün kaldım. Genel atmosferi kaotik ama insanları bir o kadar sıcak geldi bana. Burada genelde toplu taşıma kullandım o yüzden de oralı insanlarla sık sık diyaloğa geçebildim.

Kolombo otobüs ücretleri gittiğiniz bölgeye göre değişebiliyor ortalama şehir içerisinde 50 Sri Lanka Rupisi’nden (15 Cent yapıyor) – 200 Sri Lanka Ruphisi’ne (60 Cent yapıyr) kadar ödemeniz gerekebilir.

Sri Lanka’da güncel olarak kullanabileceğiniz en güzel taksi uygulamalarından birisi Pick Me bu uygulama üzerinden motor taksi bile çağırabiliyorsunuz. Android ve IOS güncel linkini aşağıda ekledim.

Pick Me Resmi Sitesi : https://pickme.lk/

Pick Me Android Linki : https://play.google.com/store/apps/details?id=com.pickme.passenger&hl=en

Pick Me Iphone Linki : https://apps.apple.com/us/app/pickme-sri-lanka/id1000163961

Burada ve Asya’da motor kiralayacaksanız uluslararası geçerli olacak bir lisans almalısınız. Ya da Sri Lanka’ya geldiğinizde Kolombo’da bulunan Automobile Association departmanından lisansınızı doğrulamanız gerekiyor.

Sri Lanka’da ehliyetsiz bile kullanabilirsiniz ancak polis durdurursa ve bu belgeyi almazsanız rüşvet vermeniz gerekiyor. Bana bu sadece Ahangama’da gece vakitlerinde oldu. Rüşvet verecekseniz ortalama 1000 LKR – 2000 LKR = 3$ – 6.2$ yeterli olacaktır.

Motorsiklet kiralama fiyatları Kandy civarında günlük 2000 LKR = 6.20$, Ahangama taraflarında 1000 LKR – 1.500 LKR = 3.10$ – 4.60$

Sri Lanka’yı tutuk kiralayıp sürerek gezmek isterseniz https://tuktukrental.com/ üzerinden tuktuk kiralayabilirsiniz. Bunu yapan bir çok insan gördüm🙂

Salamiar ile Sri Lanka’ya tek yön uçuşlar Sabiha Gökçen üzerinden 150 dolar’ı bulabiliyor. Uman üzerinden uçacağınız için transit vizeye ihtiyaç duymuyorsunuz.

Öncelikle Sri Lanka’da nasıl seyahat ettim?

Sri Lanka’da tren sistemi güzel, trenler 3 class’a ayrılıyor. 1. Class, 2.class, 3.class. 1. Class’da klima mevcut ama diğerlerinde yok. Diğerleri çok daha ucuza gelebiliyor ama ucuz dediğime bakarsanız 2-3 dolar farkediyor. Yani 10 dolar’a maksimum uzak 7-8 saatlik mesafeye 1.class ile gidebiliyorsunuz.

Kolombo Gezi Rehberi

1. Lotus Kulesi

Kolombo’da ziyaret edilebilecek en popüler (ve en yüksek) yerlerden birisi. Colombo Lotus Kulesi, Güney Asya’nın en yüksek bağımsız yapısı (368 metre/1.168 feet) ve zirveye yapılan bir gezi, ziyaretçileri Colombo’nun ve çevredeki şehir manzarasını ve denizin manzarasını görebiliyorsunuz.

Konumu : https://maps.app.goo.gl/TWc8ENfDm9fpCTHNA

2. National Museum of Colombo

Sri Lanka Ulusal Müzesi olarak da adlandırılan Colombo Ulusal Müzesi, Sri Lanka’nın resmi müzesi ve sizi binlerce yıllık Sri Lanka kültürü boyunca bir yolculuğa çıkarıyor.

Sanat eserlerinden yanı sıra giyim, mücevher, madeni para, silah ve el işlerine kadar çok çeşitli medya türlerine sahip müzelerden biri.

Konumu : https://maps.app.goo.gl/Fzgt9mPWyXBGSiG49

3. Sri Lanka Planetarium

Sri Lanka’nın ilk (ve tek) planetaryumu, Colombo Üniversitesi’nde bulunmakta. Bağımsızlık Meydanı’nın karşısında halka açık bir giriş var. Büyük oditoryumda kubbeli tavanlı 570 koltuk buluyor ve gece gökyüzü ve takımyıldızları buraya yansıtılıyor.

Konumu : https://maps.app.goo.gl/GsqHKeQtE2VfPAPq7

4. Viharamahadevi Park

Bu devasa yeşil alan, Colombo’nun Central Park’ı (ve buradaki tek geniş açık alan alanlarından biri), dinlenmek ve güneş ışığından keyif almak (veya kaçmak) için alanlar mevcut. Adını artık ülkenin eski kraliçelerinden birinden alan parkın eski adı Victoria Park’mış. Viharamahadevi Parkı, Colombo Ulusal Müzesi ile Belediye Binası arasında yer almakta.

Parkta çok sayıda çeşmenin yanı sıra küçük bir hayvanat bahçesi de bulunmaktadır. Her ikisi de parkta bulunan Cenotaph Savaş Anıtı’nı (her iki dünya savaşında öldürülen Sri Lankalı askerlere adanmış bir anıt) ve Columbo Halk Kütüphanesi’ni ziyaret edebilirsiniz. Park aynı zamanda ülkedeki en büyük dökme pirinç Buda heykeli olan 15 metrelik büyük bir Buda heykeline de ev sahipliği yapıyor.

Konumu : https://maps.app.goo.gl/hCPReXkkhipAoRg58

5. National Zoological Gardens of Sri Lanka

Resmi olarak Dehiwala Zooloji Bahçeleri olarak bilinen şehrin büyük Colombo Hayvanat Bahçesi, Dehiwala bölgesinde yer almak. Hayvanat bahçesi, kafeslerdeki hayvanlardan çok daha fazlası, eğitimin yanı sıra hayvanların korunması ve refahına da odaklanıyormuş. Asya’nın en eski hayvanat bahçelerinden biriymiş.

Konumu : https://maps.app.goo.gl/n2HvAP5HBXe2KWw46

6. Nelum Pokuna Mahinda Rajapaksa Theatre

Bu büyük, modern performans sanatları kompleksi, çok çeşitli müzik, dans ve kültürel performanslara ev sahipliği yapıyormuş. Yakın zamanda ülkenin eski cumhurbaşkanı Mahinda Rajapaksa’nın adıyla yeniden adlandırılmış. Sri Lanka’daki diğer pek çok şey gibi, tasarım da kasıtlı olarak bir nilüfer çiçeğini andırıyor ve “Nelum Pokuna” adı, yerel Sinhala dilinde nilüfer göleti anlamına geliyormuş.

Konumu : https://maps.app.goo.gl/CwrbH5npFHkPSJJp8

7. Mount Lavinia Beach

Sri Lanka’nın ana sahil tatil kasabası Mount Lavinia‘dır. Burada çok sayıda otel var ve şehirde konaklamak için iyi bir alternatif olabilir. Colombo şehir merkezinden arabayla 30 dakikalık bir mesafededir (veya 15 dakikalık bir tren yolculuğu).

Plajın ana kısmı Altın Yol olarak bilinir ve turist odaklı işletmelerin yanı sıra aktif bir gece hayatı ortamıyla doludur. Mount Lavinia, Haziran ayında her yıl düzenlenen Gurur temalı Gökkuşağı Uçurtma Festivali’ne ev sahipliği yaparak LGBTQ+ dostu bir bölge olarak da popüler hale gelmiş.

Konumu : https://maps.app.goo.gl/R5xU864N8BKGuXdJ8

8. National Museum of Natural History

Bitkiler, böcekler, balıklar, amfibiler ve hayvanlar, yalnızca ülkeye özgü olanlar sergileniyormuş. Gösterilen pek çok nadir hayvanın nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya. Bitkilerin yanı sıra, adaya özgü kayalar ve mineraller de çok sayıda sergileniyor.

Konumu : https://maps.app.goo.gl/2AqPTCK4rFqpUddo9

9. Gangaramaya Temple

Bu Budist tapınağı kompleksi 19. yüzyılın sonlarında inşa edilmiş. Tapınak bir ibadet yeri ama aynı zamanda insanları Budizm hakkında eğitmeyi de amaçlıyormuş. Aynı zamanda bir müzeye benziyor çünkü mücevherlerden madeni paralara ve hatta vintage bir Rolls-Royce’a kadar pek çok fiziksel eşyayı sergiliyor.

Ayrıca tapınağın en kutsal dini kalıntısı olan Buda’nın saçından bir tutamı ve tapınağın etrafına inşa edildiği kutsal ağacı da görebilirsiniz.

Konumu : https://maps.app.goo.gl/qhNfZ4u9aa74X67a7

10. Excel World Entertainment Park

Çocuklarınız varsa ve Colombo’yu ziyaret ediyorsanız bu kompakt eğlence merkezinin seyahat planınızda olması güzel olabilir. Excel Dünya Eğlence Parkı, alışveriş merkezi, birkaç oyuncak, bowling salonu, atari salonu ve yemek alanıyla eğlenceli bir yer. Ayrıca bir sinema salonu da bulunuyor (Western ve Bollywood filmlerinin gösterildiği).

Konumu : https://maps.app.goo.gl/TWc8ENfDm9fpCTHNA

11. Galle Face Green

Okyanus kıyısındaki bu büyük park alanı, birçok Sri Lankalının plajda oynamak için gittiği yer. Park, Galle Yolu ile Hint Okyanusu arasında, Colombo’nun tam kalbinde, Fort bölgesinin yanında yer almaktadır.

Şehrin en büyük açık alanıdır ve 500 metrelik plajın yanı sıra satıcılarla dolu bir sahil şeridine sahiptir. Colombo’nun sıcak güneş ışığı, buranın aynı zamanda gece eğlencesi için de popüler bir bölge olduğu anlamına gelir; cumartesi ve pazar geceleri ziyaret için en iyi zamanlardır.

Konumu : https://maps.app.goo.gl/BjsdWU7DMwhg8kL28

12. Colombo Dutch Museum

Kolombo’nun sömürge tarihi (farklı zamanlarda İngiliz, Hollanda ve Portekiz kolonisi olmuş) mevcut kültürüne çok şey katmış. Colombo Hollanda Müzesi‘nde adanın Hollanda etkisi ve tarihi hakkında her şeyi öğrenebilirsiniz.

Müze binası 17. yüzyılın sonlarında Hollanda valisinin resmi konutu olarak inşa edilmiş. Koleksiyon, 1640’tan 1796’ya kadar adanın kıyı bölgelerindeki Hollanda kontrolünün neredeyse 200 yıllık tarihini vurguluyor. O zamanlar Seylan olarak bilinen ada, doğudaki önemli limanlardan birinde yer aldığı için Hollanda’nın dünya ticaretinde önemli bir durak görevi görüyordu. -ülkenin Hollanda Doğu Hindistan Şirketi’nin batı nakliye rotaları açısından önemliydi.

Konumu : https://maps.app.goo.gl/wTEqZREafrXsxqHr7

13. Pettah Floating Market

2000 yılından itibaren Colombo’nun eski sanayi bölgesi, neredeyse 100 satıcının bulunduğu gelişen bir yüzen pazara dönüştürülmüş. Pettah Pazarı, Colombo’nun merkezinde, Fort’a arabayla yaklaşık beş dakika uzaklıkta yer almakta.

Yüzen pazar, kaldırımlar ve ahşap tahta kaldırımlarla kaplı bir kanal boyunca yer alıyor. Kanalın her ikisi de sıraya giriyor ve geçiyor, bu da burayı alışveriş yapmak, gezinmek ve insanları izlemek açısından eğlenceli bir bölge. Burada da harika sokak yemekleri var. Aynı zamanda bir meyve ve sebze pazarıdır. Kıyafet, el sanatları, mücevher ve hatta telefon gibi elektronik eşyaları bile satın alabilirsiniz.

Konumu : https://maps.app.goo.gl/Tq81or7mGMoefxsf6

14. Red Mosque

Pettah bölgesindeyken, şehrin resmi olarak Jami Ul-Alfar Mescidi olarak bilinen Kızıl Camii’sini Pettah pazarına gittikten sonra ziyaret edebilirsiniz. 20. yüzyılın başlarında inşa edilmiş, soğan ve nar şeklindeki kubbelerle örtülü kırmızı ve beyaz taş minareleriyle oldukça dikkat çekici. Alanın üzerinde yükseliyorlar ve kubbeler binaya mimari olarak neredeyse Rus havası veriyor. Stile “Hint-Saracenik” denrimiş.

Konumu : https://maps.app.goo.gl/sRqB1y4KTZx3i3sq8

15. Kanatte General Cemetery

Mezarlıklar, yerel kültürü kalıcı olarak belgeledikleri için ziyaret edilecek ilginç yerler olabilir. Kanatte şehrin ana mezarlığıdır ve 19. yüzyılın ortalarında açılmıştır. Tüm dinleri ve inançları temsil eden büyüleyici bir anıt karışımına sahip. Her birinin kendi bölümü var ve her birinin kendi fiziksel anıt tarzı var.

Mezarlık aynı zamanda ikonik bilim kurgu yazarı Arthur C. Clarke’ın (2001: A Space Odyssey) ölüm yeri olması nedeniyle bilim kurgu hayranlarının da ziyaret edebileceği popüler bir yerdir. Clarke, Sri Lanka’nın İngiliz kolonisi olduğu dönemde burada doğmuş ve daha sonra burada emekli olmış.

Konumu : https://maps.app.goo.gl/Z5H7kDY9pqLhUkNM8

16. Bere Lake

Kolombo’nun piknik yapmak, dinlenmek ve tekneyle gezmek veya koşmak için en popüler yerlerinden biri de Bere Gölü. Bu insan yapımı göl (büyük komşusu Beira Gölü ile karıştırılmamalıdır) birçok yeşil alanla çevrili olmasına rağmen şehrin tam ortasındadır.

Bölge aynı zamanda koşu yollarıyla doludur ve koşmak ve bisiklete binmek için harika bir yerdir. Göl çevresinde kiralayabileceğiniz ve kürek çekebileceğiniz kuğu tekneleri var.

Konumu : https://maps.app.goo.gl/7N5r8Mwv3HJDubas6

17. National Railway Museum

Tren meraklıları ve tren gözlemcileri, Colombo’nun merkezinde, şehrin ana Maradana Tren İstasyonu yakınındaki bu açık hava müzesini ziyaret etmek isteyebilir. Kandy yakınlarındaki Kadugannawa’da daha büyük Ulusal Demiryolu Müzesi bulunurken, Colombo’daki bu orijinal müzede birçok buhar makinesi de dahil olmak üzere saygın bir vagon, demiryolu taşıtları ve lokomotif koleksiyonu var.

Konumu : https://maps.app.goo.gl/bp5hRipQBD9Das2x7

İletişim Bilgilerim 👋🏻🤗

E-Posta : yarkin@pastell.co
Instagram : https://instagram.com/yarkinguloglu
Youtube : https://www.youtube.com/yarkinguloglu
Twitter : https://twitter.com/yarkinguloglu
Web Site : https://gezginperest.com/

Ayrıca uzaktan çalıştığım bir firmam var. Dijital Pazarlama üzerine hizmet veriyoruz. Buralarda olursam dilediğiniz zaman bir kahveye beklerim 🤗
Firma Websitem : https://pastell.co/

Bir cevap yazın

error: İçerik korumalıdır

Herkese Selam! Yeni içeriklerimizden hemen haberdar olun🤗

Güncel yazı ve videolarımıza ulaşmak için bize e-postanızı iletebilirsiniz.

Haber bültenine başarıyla abone oldunuz

İsteğiniz gönderilmeye çalışılırken bir hata oluştu. Lütfen tekrar deneyin.

Gezi Rehberi - Gezgin - Seyyah - Gezgin Perest will use the information you provide on this form to be in touch with you and to provide updates and marketing.